איזה טעם יש לרגשות שלך?

תמונה לבלוג אכילה רגשית

כל אכילה היא אכילה רגשית כי בכל אכילה יש רגש.

אכילה רגשית היא מונח, שמתאר אכילה לא מתוך רעב פיזיולוגי אלא בתגובה לתחושה פיזית, רגש או סיטואציה לא נעימה, שאנחנו מתקשים להכיל ולהתמודד איתם.
דוגמאות? יש המון – כשאנחנו מנסים לטשטש עייפות על ידי שתיית קפה, להעביר כאב ראש על ידי אכילה, כשאנחנו אוכלים כדי להשתיק רגשות כמו בדידות, כעס, עצב, אכזבה ועוד.

אכילה רגשית נתפסת כמשהו שלילי, שמעיד על חולשה ושצריך להיפטר ממנו,
אבל כולנו אכלנים רגשיים במידה כזו או אחרת, וכל אכילה היא אכילה עם רגש.
הלא החיבור שאנו יוצרים, בין אכילה לבין נחמה, אמון ואהבה, מוטבע בנו מהרגע בו אנו נולדים ומוצמדים לשד או לבקבוק להרגעה.

אכילה רגשית מהווה עבורנו מנגנון הגנה, כי אם היינו צריכים להרגיש ולהתמודד עם כל התחושות, הרגשות והמצבים הלא נעימים בחיים יש מצב שלא היינו מצליחים לתפקד ולהיות בעשייה.
היא מתחילה להוות בעיה כשהיא הופכת להיות הפתרון העיקרי שלנו מפני התמודדות עם רגשות, כי כשאנו משתיקים את הרגשות והצרכים שלנו לאורך זמן, בסופו של דבר הם יחזרו אלינו כבומרנג ובעוצמה הרבה יותר גדולה.

אז מה עושים?
✅ השלב הראשון הוא לזהות: האם מה שאני מרגישה עכשיו הוא רעב פיזי או רעב רגשי?
✅ השלב השני הוא להבין שאני אנושית ולאפשר לעצמי לחוות את כל קשת הרגשות האפשריים, גם השליליים. כי אם אכעס על עצמי ואהיה בביקורת על זה שאני כועסת/ עצובה/ פוחדת זה רק יחמיר את האכילה הרגשית, ועלול להביא להתקפי אכילה ולאיבוד שליטה.
✅ השלב השלישי הוא לנסות להבין מה עובר עליי, מהו הרגש או התחושה שאני מנסה לטשטש על ידי האכילה, ולתת להם מענה. אולי אני זקוקה להרגעה, למנוחה, להקשבה.
וזה גם בסדר לפעמים לבחור באכילה להרגעה.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

2 מחשבות על “איזה טעם יש לרגשות שלך?”

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

רוצה להתייעץ?
השאירי פרטים

בלוג

גברת ביקורת

ככה תנצחי את גברת ביקורת. לפני זמן-מה אישה שמאוד יקרה לליבי חגגה יומולדת. כעבור מספר ימים היא שלחה לי כמה תמונות מהאירוע. תמונות שלי. מכירה

קרא עוד »
בלוג

הבטחות שווא

מכירה את ההבטחות האלו? איך תורידי 15 ק"ג בשלושה חודשים!? כמעט בכל יום צצה כתבה חדשה על זו שירדה 10 קילו, או פרסומת על התוכנית

קרא עוד »
בלוג

סיפור בג'ינס

אוף, איזה בוקר מבאס התחיל לך.תכננת ללבוש את הג'ינס האהוב עליך, זה שקנית בשנה שעברה. לקחת אותו, נכנסת לתוכו ו..לא, זה פשוט לא להאמין- הוא

קרא עוד »